GO GANETSA / NEGATING SENTENCES

否定形です。否定形は、文の先頭にGaを付けます。そして現在形の場合は動詞全て「a」で終っているところが「e」に活用します。

  • Ke ya ko tirong. ( I am going to work.)
  • Ga ke ye ko tiron. ( I am not going to work.)

また、例外といて「o(he/she)」の場合は「a」に変わります。

  • O boela ko lapeng. ( He/She go back to home.)
  • Ga a boele ko lapeng.(He/She doesn't go back to home.)
通常否定形
I
- Ke nwa tee
- ke ithuta Setswana
- ke ya tirong
- Ke ja madombi

YOU
-o a sitwa
-o ya dishopong
-o bua sejapane/sekgoa

HE/ SHE
-o tsoga phakela
-o goroga ko lapeng maitseboa
-o boela ko lapeng

WE
-re ja dikgobe
- re batla banyana
-re botsa dipotso

YOU(plural)
-lo rata dijo
-lo nwa bojalwa
-lo tshega batho

THEY
-ba ya kerekeng
-ba nwa dibiri
-ba goroga kgantele

Ga ke nwe tee
Ga ke ithute Setswana
Ga ke ye tirong
Ga ke je madombi


Ga o sitwe
Ga o ye dishopong
Ga o bue sejapane


Ga a tsoge phakela
Ga a goroge ko lapeng maitseboa
Ga a boele ko lapeng


Ga re je dikgobe
Ga re batle banyana
Ga re botse dipotso


Ga lo rate dijo
Ga lo nwe bojalwa
Ga lo tshege batho


Ga ba ye kerekeng
Ga ba nwe dibiri
Ga ba gorige kgantele

Gaが先頭につくと否定形ってのは覚えやすいですが、動詞が「e」で終わるように活用するのと「o(she/he)」が「a」になるのは忘れやすいです。しかし、先生曰くGaを付けてどんどん使って間違ってれば、話し相手が直してくれるよということなので、ガンガン使いましょう。